•  
    • Fenomena – A Világ, ahogy mi látjuk.
    • Fenomena – Mert Te is egy jelenség vagy.
    • Fenomena – Egyedi, mint mi, nõk, mindannyian
    • Fenomena – Nõiesen okos, okosan nõies
728 x 90

Egyedül a párterápián: furcsa vagy felszabadító?

Ha azt halljuk, hogy „párterápia”, szinte azonnal megjelenik előttünk a kép: két ember ül egymás mellett, talán kissé távolságtartóan, esetleg feszülten, miközben egy harmadik, semleges fél – a terapeuta – próbál segíteni nekik újra egymásra találni.

De mi van akkor, ha ez a kép nem valósul meg? Ha a másik fél nem akar eljönni? Vagy ha már nincs is ott a másik – csak te maradtál a kérdésekkel, a sérelmekkel, a bizonytalansággal?

Ilyenkor jöhet az a gondolat, amit sokan elsőre furcsának éreznek: „elmenjek párterápiára... egyedül?” És bármilyen meglepő, a válasz egy határozott igen lehet.

Egy kapcsolat két emberen múlik – de a változást elég, ha egy kezdi

A párkapcsolataink sokszor a legnagyobb tanítóink. Felszínre hozzák mindazt, amit talán sosem mertünk megnézni: a félelmeinket, a határainkat, a vágyainkat, sőt még a gyerekkorunkból hozott mintákat is. De nem mindig van lehetőségünk arra, hogy együtt, közösen kezdjünk el dolgozni ezeken. Ilyenkor jöhet el az idő arra, hogy egyedül vállaljuk a felelősséget – és az első lépést is.

Sokan ebben a helyzetben keresnek fel terapeutát, coachot vagy kapcsolati tanácsadót, és talán először csak „a másikat” szeretnék jobban érteni. De aztán szépen lassan kiderül: ez az út igazából rólad szól. Arról, hogyan működsz kapcsolatban. Mitől félsz, mire vágysz, miben hiszel – és miért. Egyfajta kapcsolat-önismeret, amiben te vagy a főszereplő, nem a másik.

Nem a másik „megjavítása” a cél

Az egyéni „párterápia” nem arról szól, hogyan lehet a másikat rávenni valamire, vagy hogyan tudod elérni, hogy másképp viselkedjen. Sokkal inkább segít abban, hogy tisztábban lásd, mi történik benned, hogyan reagálsz bizonyos helyzetekre, miért ismétlődnek bizonyos minták az életedben. Amikor ezekre a kérdésekre elkezded megtalálni a saját válaszaid, valami megmozdul. Lehet, hogy a kapcsolat is változik – de ha nem, te akkor is másképp leszel benne. Vagy épp tisztábban látod, hogy mi az, ami már nem szolgál téged.

Sokan félnek attól, hogy ez az „egyedüli munka” magányos lesz. De az igazság az, hogy ez az egyik legmélyebb és legőszintébb kapcsolódás lehet, amit valaha megtapasztaltál – saját magaddal. És ez az a pont, ahonnan minden más kapcsolatod is új színt kaphat.

Akkor is van értelme, ha már vége

Lehet, hogy már lezárult a kapcsolat, de a kérdések és fájdalmak még ott maradtak. Vagy már túl vagy több szakításon is, és egy ideje ugyanazokat a köröket futod. Talán most szeretnél először tényleg megérteni dolgokat. Ilyenkor az „egyedüli párterápia” nemcsak segít feldolgozni a múltat, hanem új alapokat adhat a jövőhöz is.

Néha elég, ha csak te változol

A legszebb az egészben az, hogy a kapcsolati dinamikák akkor is változni kezdenek, ha csak az egyik fél kezd el tudatosan dolgozni magán. Amikor te másképp kezdesz reagálni, másképp kérdezel, másképp határozol meg határokat – az hatással van a másikra is. És ha mégsem tud együtt mozdulni veled, az is egy fontos válasz.

Ez a fajta önismereti munka nem mindig könnyű, de végtelenül erős. Mert belőled indul, és hozzád tér vissza. És ha ebben a folyamatban egyedül vagy, az nem a gyengeség, hanem a bátorság jele.

dr. Falus Dóra
diplomás coach, mediátor